Новини департаменту

25.07.2023

Безкоштовне навчання: хто і як може отримати ваучери від держави



        Для того, щоб успішно працевлаштуватися або втриматися на робочому місці, доводиться швидко пристосовуватися до динамічного темпу життя, вивчати нові технології, нове обладнання, нові процеси, а за певних обставин і зовсім змінювати свою професію.
        Державна служба зайнятості має унікальну пропозицію для людей, які готові зробити ще один крок у своєму професійному розвитку – це ваучер на навчання.
        Ваучер — це документ, який видається одноразово та дає право безоплатно пройти навчання за затвердженим переліком професій та спеціальностей за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
        Яким документом регулюється порядок видачі ваучерів.
        Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян на ринку праці» від 20 березня 2013 р. № 207.
        Право на отримання ваучера мають:
         Особи віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, до досягнення ними пенсійного віку.
        Особи, звільнені з військової служби, (крім військовослужбовців строкової служби), у зв’язку зі скороченням чисельності, штату або за станом здоров’я, за наявності вислуги не менше 10 років, які не набули права на пенсію.
        Особи, звільнені з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, до досягнення ними пенсійного віку.
        Внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи.
        Особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення.
        Особи з інвалідністю за відсутності підходящої роботи.
        Особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення.
        Особи, які у період дії воєнного стану в Україні або окремих її територіях отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій.
        Не користуються правом на отримання ваучера:
        Особи, які не мають професійно-технічної або вищої освіти.
        Особи, які проходили протягом останніх трьох років перепідготовку за рахунок коштів Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття.
        Особи, які зареєстровані в центрах зайнятості як безробітні.
        Куди звертатися для отримання ваучеру
        Слід звернутися з заявою до центру зайнятості. Заява може бути подана особисто в паперовій або електронній формі з використанням технічних засобів електронної комунікації та з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
        Документи, які подаються усіма особами для отримання ваучера до центру зайнятості:
        Паспорт.
        Трудова книжка (дублікат трудової книжки) у разі наявності або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, У разі, коли трудова книжка зберігається у роботодавця, подається її копія, засвідчена роботодавцем. У разі відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній подається довідка чи цивільно-правовий договір, що підтверджують період зайнятості особи.
        Документ про професійно-технічну або вищу освіту (дублікат такого документа) чи еДокумент про освіту (за наявності).
        Реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від його прийняття).
        Крім того, заявник повинен подати документи, що підтверджують його належність до однієї з зазначених у переліку категорій (довідку ВПО, акт огляду медико-соціальною експертною комісією тощо).
        Як довго чекати рішення
        Рішення про видачу ваучера приймається центром зайнятості не пізніше ніж на восьмий робочий день з дня подання вищезазначених документів. Центр зайнятості інформує особу про прийняте рішення щодо видачі ваучерів протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.
        Для отримання ваучера Вам необхідно звернутися до центру зайнятості протягом п’яти робочих днів з дня надходження відповідного повідомлення.
        Вартість ваучера – не більше 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а це майже 27 тис. грн. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або особа доплачує самостійно.
        На сьогодні вже маємо 123 професії та спеціальності, за якими здійснюється навчання за ваучером. Наказом Мінекономіки від 11 квітня 2023 року № 2040, що вступив у дію 25 травня, майже вдвічі розширено перелік професій та спеціальностей, за якими віднині може бути виданий ваучер.
        Серед нових у переліку робітничих професій - такі затребувані у роботодавців, як: бетоняр; штукатур; муляр; продавець непродовольчих товарів, продавець продовольчих товарів, молодша медична сестра (молодший медичний брат) з догляду за хворими; монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій; слюсар будівельний; електромонтер з ремонту та обслуговування апаратури та пристроїв зв’язку; електромонтер з експлуатації розподільних мереж; оператор котельні; слюсар-електрик з ремонту електроустаткування; провідник пасажирського вагона; службовець на складі (комірник); дорожній робітник тощо.
        Перелік доповнено сучасними спеціальностями: автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка; біотехнології та біоінженерія; гірництво; деревообробні та меблеві технології; дизайн; дошкільна освіта; економіка; енергетичне машинобудування; залізничний транспорт; інформаційні системи та технології; комп’ютерні науки; маркетинг; мікро- та наносистемна техніка; озброєння та військова техніка; підприємництво та торгівля; терапія та реабілітація; туризм і рекреація; теплоенергетика; фізична культура і спорт; цивільна безпека.
        Повну інформацію щодо можливостей отримання ваучера на навчання можна отримати в найближчому центрі зайнятості або на офіційному порталі Державної служби зайнятості в рубриці «Ваучер».
        

Контактна інформація

Телефони

+38 0332 28 10 00 - гаряча лінія
+38 0332 28 41 80 - приймальня
телефонний довідник департаменту